J A P A N / informations

31. března 2014 v 15:25 | Bee

JAPAN | JAPONSKO | NIHON | 日本hlavní město: Tokio (東京, Tókjó)

rozloha: 377 835 km² (61. na světě) z toho 0,8 % vodní plochy

nejvyšší bod: Fuji (3776 m n. m.)

časové pásmo: GMT+9 (SEČ+8)

poloha: 35° 0′ s. š., 136° 0′ v. d.

počet obyvatel: 127 417 244 (10. na světě, odhad 2005)

hustota zalidnění: 337 ob. / km² (32. na světě)

HDI: ▼ 0,884 (velmi vysoký) (11. na světě, 2010)

▪jazyk: Japonština

▪náboženství: šintoismus (54%), buddhismus 40%

▪měna: japonský jen (JPY)

-------------------------------------

Japonsko ( 日本国, Nihonkoku/Nipponkoku) je císařský ostrovní stát ve východní Asii. Na západě ho Korejský průliv odděluje od pobřeží Koreje, Japonské moře ho odděluje od Severní Koreje a Ruska. Japonské ostrovy Rjúkjú z východu ohraničují Východočínské moře a na jihu sahají až k Tchaj-wanu. Jméno Japonska doslova znamená Země vycházejícího slunce: 日 (ni, slunce) 本 (hon, původ) 国 (koku, země). Čínsky se tytéž znaky čtou Ž'-pen-kuo, odtud zřejmě pocházejí názvy v evropských jazycích (francouzské Japon [žapon], anglické Japan [dž'pen]). Symbolem Japonska je sopka Fuji (Fuji-san), které nerodilí mluvčí někdy nesprávně říkají Fuji-jama, což vzniká špatným čtením znaku pro horu (japonské čtení "jama" zaměněno za sinojaponské čtení "san").

Japonsko je demokratický stát. Všichni dospělí občané mají právo volit a být voleni v národních i místních volbách. Nejsilnější stranou je v současnosti Liberálně demokratická strana (džimintó), která je u moci od roku 1955. Nejvyšším orgánem státní moci je parlament (gikai). Má horní (sangiin) a dolní (šúgiin) komoru. Členové obou komor jsou voleni ve volbách. Většina nových zákonů musí být schválena oběma komorami parlamentu. Japonsko je rozděleno na 47 prefektur. Každá prefektura má svou volenou vládu. Vlastní řídicí orgány má i každé město a vesnice.

Japonsko má i císaře. Podle japonské ústavy je císař symbolem státu a jednoty lidu. Nemá žádné pravomoci spojené s vládou. Japonská monarchie trvá již po mnoho století. Je to nejstarší monarchie na světě vládnoucí bez přerušení. Nynější císař Akihito nastoupil na trůn v roce 1989 po smrti svého otce císaře Hirohita. Období vlády japonských císařů je označováno názvem jenž si zvolí císař při nástupu na trůn - období vlády císaře Hirohita je Šówa a po jeho smrti se hovoří o císaři Šówa. Nynější období vlády císaře Akihita je nazýváno Heisei. Císař s císařovnou mají tři děti a žijí v Císařském paláci v Tokiu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama